Dla seniorów – Tai chi Wołomin, Tai Chi Ząbki, Tai Chi Kobyłka

Praktyka Tai Chi zbliża ludzi i pielęgnuje ralacje. Zosia z Izą w czasie ćwiczeń w Zaniemyślu.

Czym różnią się zajęcia w grupach seniorskich od prowadzonych w grupach dla dorosłych?

To pytanie często pada ze strony osób zapisujących się na zajęcia. Odpowiem krótko.

Intensywność ćwiczeń

Po pierwsze mamy świadomość ograniczeń towarzyszącym adeptom 55-60+. Nie ta dynamika, nie ten zakres ruchów i nie ta wytrzymałość, a czasami towarzyszące choroby. To oczywistość. Dlatego stawiamy na bezpieczeństwo.

Na zajęciach starsi wiekiem adepci Tai Chi usprawniają umysł i ciało oraz przywracają równowagę:

  • metaboliczną,
  • fizyczną,
  • Psychiczną.

Kluczem do osiągnięcia celu jest nico większa „dawka” ćwiczeń Chi Kung qi gong niż w tzw. grupach „dorosłych”. Unikamy dynamicznych przejść z pozycji do pozycji, szybkich rotacji kręgosłupa, długiego obciążania jednej z nóg.

Zmęczenie?

Oczywiście dajemy sobie wycisk, ale tak bez przesady. W sekcjach seniorskich Tai chi Wołomin, Tai Chi Ząbki, Tai Chi Kobyłka Każdy z adeptów ćwiczy odpowiednio do swoich możliwości fizycznych i psychicznych! Poznajemy też 108. formę Tai Ci elementy form innych tradycji, ale nie śpieszymy się z tym, bo przecież mamy jeszcze tyle czasu! Celebrujemy dany nam czas poświęcając go na techniki oddechowe i prostą, dającą ukojenie nerwom medytację.

Odmładzamy się przez tai chi, chi kung…

…i pielęgnowanie życzliwych relacji między uczestnikami zajęć. Dobra atmosfera na zajęciach, dobry humor towarzyszący ćwiczącym są obowiązkowe. Stąd w czasie zajęć panuje luźniejsza niż w grupach „dorosłych” atmosfera. Skupienie jest ważne, ale dobry żart również. Z dotychczasowej praktyki wynika, że osoby, które razem ćwiczą, zaczynają się zwyczajnie lubić. Po zajęciach rozmawiają i często pomagają sobie w różnych życiowych sprawach.

Co robimy?

Jak wspomniałem, w szkole Nikko Tai Chi szczególny nacisk kładziemy na walory zdrowotne systemu i serdeczną atmosferę. Dlatego w czasie zajęć z seniorami przenosimy akcent na łagodne formy typowe dla rodziny stylów Yang.
W programie mi. in.:

  • I część 108 formy Tai Chi,
  • 8 Części Brokatu, Yang Qi Gong, Chi kung 5 Zwierząt,
  • Ćwiczenia Rozwijania Jedwabiu,
  • mindfulness,
  • ćwiczenia oddechowe,
    tuishou.

„Tai Chi jest doskonałą, bezkontuzyjną formą ćwiczeń zdrowotnych szczególnie dla osób w wieku 40+ i starszych, oraz narażonych na kontuzje i po przebytych chorobach” (cytat z raportu Światowej Organizacji Zdrowia).

Uwaga! Nie jesteśmy fizjoterapeutami. Zajęcia nie zastępują fizjoterapii. Natomiast wspierają i wzmacniają jej efekty!