Stopy w Tai Chi

Czy człowiek dorosły może mieć stopy dziecka, a starzec młodzieńca, czy młodzieniec starca? Tak i to znacznie częściej niż nam się wydaje!

Stopa dziecka

Stopy dziecka do 8 roku życia przechodzą czas, w którym intensywnie przystosowują sie do swojej roli i zadań jakie przed nimi stawia natura. Noworodki i niemowlęta, których stópka jeszcze nie chodziła po ziemi mają bardzo pulchne i delikatne wnętrza stopy, spowodowane jest to tym, że nie wykształciły się jeszcze dwa podstawowe łuki podbicia: poprzeczny i podłużny, mięśnie są słabe, a więzadła mało elastyczne. Proces przygotowywania się dziecka do chodzenia zachodzi już na etapie podnoszenia główki, chwytania za nogi. Wystarczy popatrzeć jak często dziecko porusza stopą „tak mimowolnie” gimnastykując ją i wzmacniając w ten sposób mięśnie. Bardzo ważne by pozwolić dziecku na przygotowywanie ciała do chodzenia, pozwólmy mu raczkować do woli, nie stawiajmy na siłę na nogach, to nie wyścig. Wręcz przeciwnie. Maluchy, które odpowiednio wzmocniły mięśnie barków, grzbietu, karku i stóp przez raczkowanie bardzo sprawnie potem chodzą! Od najmłodszych lat poczują oparcie w sobie, a dokładniej mówiąc nabiorą doświadczenia w staniu na własnych nogach. To ważne doświadczenie.

Stopa dziecka u młodzieńca

Młody człowiek, który nie ćwiczy stóp przez bieganie, zabawy na nierównym podłożu, unika wspinania się po drabinkach i innych nierównościach jest narażony na to, że mięśnie i ścięgna będą bardzo słabe, a stopy nieprawidłowo wysklepione. W takiej sytuacji może okazać się, że chroniona przez doskonale wyprofilowane buty, ciągle izolowana od podłoża i mająca zbyt mało ruchu stopa jest słaba, niewyćwiczona i podatna na zmęczenie, a w skrajnych przypadkach niestabilna w kostce i gotowa ulec kontuzji przy niewielkim wysiłku.

Stopa starca u młodzieńca

Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Prawidłowo ukształtowana stopa, z powodu zmiany trybu życia i ograniczenia aktywności ruchowej, zaczyna szybko ograniczać swoje zdolności ruchowe do minimum. Dodatkowo proces ten może przyspieszać stres w szkole, wtedy ścięgna i stawy będą bardzo napięte i sztywne. Młodzieniec taki, podobnie jak staruszek, szura nogami przy chodzeniu, jego stopa jest słaba i nieelastyczna. Jeżeli stojąc w niewielkim rozkroku nie umiemy zrobić pełnego przysiadu bez odrywania stóp od podłoża, to czas pomyśleć o gimnastyce stóp!

Stopa młodzieńca u starca

Jest to taka sytuacja, w której osoba w podeszłym wieku może pochwalić się elastyczną i silną, w pełni sprawną stopą. Najczęściej jest to spowodowane nie cechami genetycznymi, ale po prostu dbaniem o stopy już od dziecka. Osoby takie zwykle cieszą się też dobrym zdrowiem, są pogodne i świetnie radzą sobie ze stresem.

Stopa – Arcydzieło

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki” (Leonardo da Vinci).

Suche fakty:

Stopa składa się z dwóch potężnych bloków ścięgien: poprzecznego i podłużnego, ze stępu, ze śródstopia i z pięciu palców. W sumie składa się z 26 elementów połączonych systemem stawów, powięzi, więzadeł. To doskonały biomechanizm skonstruowany tak, by stopa mogła pracować nieprzerwanie 48 godzin i więcej, więzadła nawzajem wspierają swoje działania i przejmują swoje obciążenia, by dać wytchnienie zmęczonym obszarom bez przerywania pracy. Podobnie zachowują się mięśnie stopy.

Ciekawostką jest to, że mięśnie zginające stopę są czterokrotnie silniejsze od prostujących stopę, bowiem biorą większy udział w procesie chodzenia. Siła mięśni stopy jest nieporównywalnie większa od siły mięśni bicepsów czy ramion, dzieje się tak ponieważ są one zbudowane z niezwykle mocnych włókien mięśniowych wolnokurczących się. Pamiętać należy, że stopy to najbardziej eksploatowana część naszego ciała. Nawet jeśli prowadzimy totalnie siedzący tryb życia to i tak nasza stopa będzie pracowała około 4-5 godzin dziennie!

Fachowiec oceniający postawę dziecka największą uwagę skupi na jego stopach i kostkach (stawach skokowych) Dlaczego? Bo stopa to podstawa, oparcie naszego ciała i jeżeli tu coś jest nie tak, to na pewno będzie to widać wyżej w stawach kolanowych i biodrowych oraz w skrzywieniach kręgosłupa (skoliozach i kifozach). Dlatego mocne i sprawne stopy to dosłownie i przenośni podstawa naszego zdrowia.

Pokaż mi swoją stopę, a powiem Ci jak wygląda twoje życie i co cię czeka

W bardzo wielu kulturach na temat stóp opowiada się mądrości ludowe związane ze zdrowiem, bogactwem, sprytem życiowym. Faktem jest, że doświadczony myśliwy potrafi ocenić wiek człowieka po pozostawionym odcisku stopy na śniegu, czy błocie (osoby starsze bardziej naciskają na tył stopy, młode na przód). W wielu kulturach wróżono nie z dłoni, ale z linii na stopach, oceniając rozmieszczenie stwardnień i gładkiej delikatnej skóry. Nic dziwnego, że masażysta po pierwszych paru ruchach wie gdzie napięte są mięśnie stopy i czy jest to napięcie, które powstało podczas wysiłku, czy z powodu braku ruchu lub nadmiernego stresu. Znając punktu akupunktury możemy skutecznie pobudzać około 60 obszarów naszego ciała. Chińczycy twierdzą, że poprzez stopy pobieramy bardzo cenny rodzaj energii, dzięki niej nasze zdrowie jest o wiele mocniejsze.

Co lubią stopy?

  • codzienne pieszczoty… czyli masaż, gimnastykę (możemy położyć tkaninę na podłodze i powoli zginając palce ściągać ją pod stopy)
  • kąpiele w ciepłej wodzie z solą lub ziołami ( stopy doskonale czują się po kąpieli na przemian w wodzie zimnej i ciepłej)
  • wygodne obuwie (w lecie przewiewne sandały, w których mogą oddychać i oglądać świat)
  • kremy przeznaczone do stóp
  • odpoczynek z uniesionymi do góry stopami
  • uwielbiają chodzenie po naturalnych nierównych powierzchniach, takich jak trawa, piasek, to je odpręża

Co zyskujemy, gdy dbamy o stopy?

  1. większą świadomość ciała
  2. zdrowie i dobre samopoczucie
  3. lepsze radzenie sobie ze stresem

Uwolnić stopy!

Okres letni to doskonały czas, by nasze stopy odpoczęły trochę od ciężkiego obuwia. Pozwólmy stopom dotykać ziemi bezpośrednio, by mogły poczuć ukształtowanie terenu i zmienność temperatury. Niech ścięgna wzmacniają się, a stawy nabiorą odpowiedniej ruchomości. Mocne i zdrowe stopy to dla całego organizmu i naszej psychiki ogromne wsparcie w walce z przeziębieniami, ze stresem, w umiejętności funkcjonowania w naszym zagonionym świecie. Nasze dłonie mają niewiele więcej zakończeń nerwowych niż stopy. Odpowiednio wyćwiczone stopy potrafią być bardzo delikatne i subtelne w dotyku. Różnice temperatur odbierane przez nasze podeszwy są doskonałym sposobem na hartowanie ciała i unikanie jego przegrzewania w lecie. Gołe stopy, podobnie jak nieskrępowane piersi, w wielu kulturach są symbolem seksualności, sposobem na określenie naszego temperamentu, upodobań.

Na treningach Tai Chi rozgrzewka stawów skokowych i śródstopia to prawie 70% całej gimnastyki, która ma przygotować ciało do ćwiczeń. Ćwiczenia można by pogrupować na zestawy wzmacniające łuk poprzeczny stopy, łuk podłużny, stawy śródstopia, ścięgno Achillesa. Każde z ćwiczeń wykonywane jest powoli ,w skupieniu, tak by ćwiczący poczuł własną stopę i w ten sposób poszerzył świadomość swojego ciała. Wśród praktyków Tai Chi zupełnie nie do pomyślenia jest sytuacja, w której ktoś mógłby nie ogarniać świadomością całego ciała, a nie odczuwać stóp po prostu się nie da, bo są to ćwiczenia tak często wykonywane, że nawet najbardziej oporni po jakimś czasie bez problemów potrafią dokładnie określić np. rozmieszczenie ciężaru ciała na stopach. Ciekawostką jest to, że ćwiczenia oddechu w Tai Chi bardzo często zaczyna się od ćwiczeń związanych ze stopami.

W Chinach jest takie powiedzenie „człowiek starzeje się od stóp”. Zatem sprawdź w jakiej kondycji są Twoje stopy!

Autor – Michał Stachurski