Styl Chen

Jest to jeden z najstarszych stylów Tai Chi. Charakteryzuje się zmiennym tempem ruchów. Występują tu dynamiczne przyspieszenia, obroty, podskoki, uderzenia. Bardzo duży nacisk położony jest na „połączenie całego ciała” w ruchu i dokładne przenoszenie ciężaru ciała. Poszczególne postawy nie są tak dokładnie ustalone jak to ma miejsce w innych stylach, choć ogólne zasady ruchu Tai Chi są zawsze zachowane. W czasie wykonywania formy dopuszczalne jest lekkie unoszenie i opuszczanie ciężaru ciała. Styl ten ma ogromny wachlarz form z bronią. Wiele ćwiczeń ma charakter bojowy.

Styl Yang

Podobnie jak w stylu Chen ruchy są obszerne. Jednak tempo jest stałe i powolne. Każda pozycja jest dokładnie opisana: ustawienie stóp, fazy przejściowe w ruchu, przenoszenie ciężaru ciała. W stylu tym podczas wykonywania formy głowa jest trzymana na jednej wysokości tzn. nie ma unoszenia lub obniżania pozycji ciała, rzadko występuje pochylenie tułowia do przodu. Kręgosłup najczęściej pozostaje w pozycji pionowej.

Styl Wu

W odróżnieniu od poprzednich stylów tutaj ruchy są mało obszerne stąd pewnie inna nazwa: styl małych form. Stosunkowo wysokie pozycje to kolejny wyróżnik tego stylu. Czasami pochylony jest lekko tułów. Bardzo duży akcent położony jest na pracę bioder. Bardzo precyzyjne małe kroczki, obroty wokół osi ciała. To kolejne charakterystyczne elementy ruchów w tym stylu.