Witam wszystkich ćwiczących w szkole Nikko Tai Chi. Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, czyli początek zajęć. Niedługo rozpoczniemy regularne zajęcia.

Otwarcie nowego roku szkolnego zawsze skłania do refleksji nad tym, co udało się zrobić w poprzednim roku i mobilizuje do tego żeby planować nowe zadania na nowy rok. Ja w swoich grupach chciałbym w tym roku popracować że szczerością wobec ciała i ducha w czasie ćwiczeń tai chi.

W zgodzie z sobą

Mam na myśli szczerość wobec siebie, tak aby wszystkie techniki były wykonane w zgodzie z własną budową anatomiczną z własnymi preferencjami jeśli chodzi o temperament. Tak aby uszanować własne potrzeby, aby mogły się one zamanifestować w ruchu tai chi. Z własnego doświadczenia wiem, że dopóki naśladujemy ruchy instruktora, mistrza, dopóty nie ma miejsca na nasz indywidualny ruch.  Dlatego z perspektywy własnego doświadczenia namawiam wszystkich ćwiczących do tego, aby w tym roku spróbować w każdym ruchu wyrażać własne wnętrze w każdym najprostszym ruchu który znamy. Pokazać swój spokój równowagę relaks odprężenie również determinację, systematyczność, dokładność – te wszystkie cechy, których się uczymy.

Droga środka

Na Wschodzie termin szczerości w ruchu, uczciwości wobec samego siebie kojarzy się głównie z tym, żeby napinać właściwy grupy mięśniowe. Zostawić rozluźnione te, które w danej sytuacji nie są potrzebne. Kierując się tą zasadą, ćwiczcie sobie indywidualnie w domu czy razem na sali zgodnie z zasadami tao, drogi środka,  z zasadami harmonii, zasadami równowagi. Trzeba zharmonizować zarówno zewnętrznie mięśnie, ścięgna, stawy, równowagę, jak i nasze wnętrze, naszą psychikę, czyli pracę naszego układu nerwowego. Wszystkim życzę determinacji w ćwiczeniach, systematyczności i uważności na swoje wnętrze. Bądźmy szczerzy wobec siebie.

W tym roku jeszcze przed nami wrześniowy obóz Tai Chi w Międzyzdrojach 12-19 wrzesień. Są jeszcze 4 wolne miejsca. Zapraszam do udziału w szkoleniu nad morzem.

pozdrawiam Michał Stachurski trener Nikko Tai chi